Суд: Доброславський районний суд Одеської області
Інстанція: Перша
Юрисдикція: Цивільне
Категорія: за законом.
Дата: 11 жовтня 2026 р.
Справа: №523/9822/26
Суддя: Вінська Н. В.
Справа № 523/9822/26
Номер провадження 2/504/3674/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.2026с-ще Доброслав
Доброславський районний суд Одеської області у складі:
головуючої судді -Вінської Н.В.,
при секретарі Коцар А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Доброслав цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті його матері, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи пред`явлений позов, ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , смерть якої зареєстрована Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про що складено відповідний актовий запис № 856.
Після смерті матері відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема земельні ділянки, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .
Зазначені земельні ділянки належали ОСОБА_3 на праві приватної власності згідно з договорами купівлі-продажу земельних ділянок. З метою оформлення спадкових прав позивачу необхідно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті матері.
Позивач зазначає, що після початку повномасштабної збройної агресії Російської Федерації він проходив та продовжує проходити військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 . За його твердженням, він часто перебував у відрядженнях, неодноразово брав участь у бойових діях, а умови проходження військової служби характеризувалися значним навантаженням та не залежали від його волі. На підтвердження цих обставин до позовної заяви зазначено доданими копію військового квитка та довідку про місце проходження військової служби.
Позивач вказує, що після смерті матері пропустив установлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Коли в нього з`явилася можливість зайнятися оформленням спадщини, він звернувся до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Русських Світлани Борисівни, за місцем останнього зареєстрованого місця проживання матері. Роз`ясненням від 08 квітня 2026 року нотаріус повідомила про неможливість оформлення спадщини у зв`язку з пропуском установленого строку та необхідність звернутися до суду для визначення додаткового строку.
Позивач також зазначає, що іншим спадкоємцем за законом є його сестра ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка після смерті матері спадщину не приймала та права на спадщину не заявляла. Оскільки самостійно отримати відомості про спадкову справу та її матеріали він не може, позивач просить витребувати у приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Русських Світлани Борисівни копію спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_3 .
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився надавши до суду заяву якою підтримав позов та просив проводити розгляд справи у його відсутність.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, надала до суду заяву про визнання позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши наявні письмові матеріали справи та докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 08.02.2025 року ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_3 від 26 квітня 1990 року ОСОБА_1 є сином померлої та спадкоємцем першої черги за законом.
Відповідно до копій договорів купівлі-продажу земельних ділянок, спадкодавиці належали земельні ділянки, розташовані в АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .
Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи та повинні бути пов`язані з об`єктивними, непереборними й істотними труднощами для спадкоємця щодо подання заяви у встановлений законом строк.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства й на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Стаття 16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права та застосування інших способів захисту, установлених законом.
Так, відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до частини першої статті 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народилися живими після відкриття спадщини.
В силу статей 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статей 1220, 1221, 1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини; за законом право на спадкування одержують особи, визначені статтями 1261-1265 цього Кодексу, якщо немає підстав для спадкування за заповітом або спадщина не охоплена заповітом.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. У даному випадку спадщина відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку зі смертю ОСОБА_3 .
Згідно зі статтями 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину та на час її відкриття не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про її прийняття нотаріусу. У разі відсутності такої згоди за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Згідно з пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
У постанові від 26 червня 2024 року у справі № 686/5757/23 Велика Палата Верховного Суду наголосила, що визначаючи поважність причин пропуску строку, суд має оцінювати, чи існували об`єктивні та непереборні обставини, які перешкодили своєчасному зверненню, і чи підтверджені вони належними доказами. Вирішальне значення має те, чи унеможливлювали такі обставини подання заяви у межах установленого шестимісячного строку; сам по собі факт пропуску строку не є достатньою підставою для його продовження.
Оцінивши доводи позивача та надані ним документи, суд бере до уваги, що встановлений законом строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 спливав у серпні 2025 року. Позивач з 21.01.2020 року по даний час проходить військову службу за контрактом, зокрема на даний час у військовій частині НОМЕР_1 , має статус учасника бойових дій.
Задовольняючи позов, суд враховує, що додатковий строк може бути визначений лише за наявності поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини. У цій справі позивач пов`язує з проходженням військової служби, перебуванням у відрядженнях та залученням до бойових дій, що за підтвердження відповідними доказами може свідчити про наявність об`єктивних перешкод у визначений законом період.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини сам по собі не є підставою для усунення особи від спадкування. Водночас додатковий строк не надається автоматично, а питання про його визначення вирішується з урахуванням установлених обставин і достатності доказів. З огляду на наведені позивачем обставини проходження військової служби та необхідність забезпечення можливості реалізувати право на спадкування, суд вважає за необхідне визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Оскільки позивач не може оформити спадкові права нотаріально після спливу встановленого законом строку без додаткової правової підстави, звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку є передбаченим законом способом захисту. Враховуючи наведене, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову та визначення позивачу тримісячного додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись статтями 12, 13, 76-81, 141, 223, 259, 263-265 ЦПК України, статтями 1216-1218, 1220-1223, 1261, 1268-1270, 1272 ЦК України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом - задовольнити.
Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті його матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Встановити, що перебіг додаткового строку починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя : Вінська Н. В.
Оригінал: reyestr.court.gov.ua