Суд: Черкаський окружний адміністративний суд
Інстанція: Перша
Юрисдикція: Адміністративне
Категорія: стягнення податкового боргу
Дата: 14 жовтня 2026 р.
Справа: №580/7998/26
Суддя: Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2026 рокусправа № 580/7998/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до ФОП ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - позивач) до ФОП ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- стягнути з ФОП ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) податковий борг в загальній сумі 7 549 909,00 грн.
Ухвалою суду від 29.07.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено підготовче засідання.
Відповідач повідомлений належним чином в силу ст. 126 КАС України, однак у встановлений судом строк відзиву проти позову не подав, про причини неподання суд не повідомив.
19.08.2026 відкладено підготовче засідання в зв`язку з неявкою відповідача.
26.08.2026 від представника позивача надійшла заява про відмову від частини позовних вимог, в якій представник відмовляється від частини позовних вимог у сумі 340,00 грн. та просить задовольнити позов у розмірі 7 549 569,00 грн. Заява мотивована тим, що після подання адміністративного позову його було частково задоволено з податку на доходи фізичних осіб у сумі 340,00 грн. Згідно з інтегрованої картки платника, платіжним дорученням від 21.08.2026 №@2PL432044 частково зменшено недоїмку, яка виникла за податковою декларацією №9440078101 від 02.06.2026. З урахуванням сплати у розмірі 340,00 грн. залишок суми боргу за вказаною декларацією становить 31 606,85 грн. (31946,85-340,00), а залишок суми з податку на доходи фізичних осіб складає 6 969 104,22 грн. (6 969 444,22-340,00).
26.08.2026 відкладено підготовче засідання у зв`язку з неотриманням доказів вручення судової повістки відповідачу.
07.09.2026 від представника позивача надійшла заява в якій останній просить при вирішенні справи застосувати до спірних правовідносин терміни позовної давності.
07.09.2026 продовжено термін підготовчого засідання на 30 днів та оголошено перерву.
07.09.2026 від представника позивача надійшло клопотання в якому представник обґрунтовує строк звернення до суду.
09.09.2026 від представника відповідача надійшло клопотання в якому представник просить з метою визначення подальшої правосуб`єктності та визначення належного відповідача у справі витребувати у позивача письмову інформацію про те чи звертався ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , до відповідача з заявою про присвоєння йому розрахункового номеру облікової картки платника податків (ІН період 1994-2012 років), якщо так, то коли, надати копію цієї заяви та копію безпосередньо самої облікової картки платника податків. Витребувати інформацію про те, на якій правовій підставі позивачем було внесено громадянина республіки Україна ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 до Державного реєстру фізичних осіб, у задоволенні якого усною ухвалою від 09.09.2026 було відмовлено.
Усною ухвалою від 09.09.2026, внесеною до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив судовий розгляд справи по суті. Чергове судове засідання призначене на 01.10.2026 о 10 год. 30 хв.
01.10.2026 представник відповідача подав заяву про розгляд справи без участі та клопотання в якому зазначив, що у позивача відсутні правові підстави присвоєння відповідачу ІПН.
01.10.2026 судове засідання не відбулося у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги в м. Черкаси.
09.10.2026 оголошено перерву в судовому засіданні.
14.10.2026 представник позивача подав суду клопотання про розгляд справи без її участі.
14.10.2026 представник позивача подав додаткові пояснення у справі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.10.2026 вирішено здійснювати подальший розгляд справи №580/7998/26 у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази та оцінивши заявлені доводи, суд встановив таке.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головного управління ДПС у Черкаській області.
Станом на день звернення до суду відповідач має непогашений податковий борг перед бюджетом у сумі 7 549 909,00 грн. по наступним податкам:
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 6969 444,22 грн., що виник згідно наступних документів: податкової декларації №9440078101 від 02.06.2026 по строку сплати 02.06.2026 на суму 31946,85 грн, акту перевірки від 25.12.2025 №20664/23-00-24-05-01/ НОМЕР_1 та податкового повідомлення-рішення №2713/23-00-24-05-01 від 12.02.2026 у сумі 6933650,15 грн. Пеня згідно ст. 129 ПКУ складає 3847,22 грн;
- військового збору у сумі 578104,78 грн., що виник згідно акту перевірки від 25.12.2025 №20664/23-00-24-05-01/ НОМЕР_1 та податкового повідомлення-рішення №2714/23-00-24-05-01 від 12.02.2026 у сумі 577804,18 грн., з урахуванням сплати в частині 20,00 грн. Пеня згідно ст. 129 ПКУ складає 320,60 грн;
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п у сумі 1020,00 грн., що виник згідно акту перевірки від 25.12.2025 №20664/23-00-24-05-01/2519900278 та повідомлення-рішення №2741/23-00-24-05-01 від 12.02.2026;
- адміністративних штрафів та інших санкцій у сумі 1340,00 грн., що виникли згідно від 25.12.2025 №20664/23-00-24-05-01/2519900278 та податкових повідомленьрішень від 12.02.2026 №2417/23-00-24-05-01 у сумі 340,00 грн., з урахуванням сплати в частині 20,00 грн. та №2719/23-00-24-05-01 у сумі 1020,00 грн.
Боржнику сформована податкова вимога №0002912-1302-2300 від 19.03.2026 року направлена листом з повідомленням.
Відповідно до пункту 42.1 статті 42 Податкового кодексу України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Відповідно до позиції Верховного суду викладеній у постанові від 09 жовтня 2018 року у справі №820/1864/17 визначено, що за правилами пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Усі документи, які надано до матеріалів справи направлено контролюючим органом на податкову адресу відповідача, зазначену у витязі з ЄДРПОУ, поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до позиції Верховного суду викладеній у постанові від 09 жовтня 2018 року у справі №820/1864/17 визначено, що, добросовісний платник податків зобов`язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі невиконання цього обов`язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв`язку з цим негативних для такого платника наслідків.
Суд врахував, що після подання адміністративного позову відповідачем частково погашено борг у сумі 340,00 грн.
Отже, сума боргу у розмірі 7 549 569,00 грн. є нарахованою контролюючим органом за результатами перевірок та самостійно задекларованою платником податків, згідно п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню.
Станом на дату подання позовної заяви податкові повідомлення-рішення, що стали підставою виникнення податкового боргу та формування податкової вимоги відповідачем в судовому порядку не оскаржувалися.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Водночас, адміністративне оскарження, підтверджено рiшенням про підтверження ППР по розгляду скарги по суті № 10699/6/99-00-06-01-02-06 вiд 24.04.2026
Предметом спору у даній справі є заявлена вимога про стягнення податкового боргу.
Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 13.02.2018 по справі №826/18379/14, з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку: встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття заходів контролюючим органом щодо стягнення заборгованості на підставі та в порядку черговості, встановлених Податковим кодексом України, тощо.
Згідно з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі № 580/871/24, у межах розгляду справи за позовом суб`єкта владних повноважень про стягнення заборгованості суд позбавлений процесуальної можливості здійснювати правовий аналіз питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов`язань. Оцінка податкового правопорушення, встановленого, зокрема, за результатами податкової перевірки відповідача, на підставі якої контролюючим органом прийнятий акт індивідуальної дії, має здійснюватися судом у провадженні за позовом платника податків про оскарження такого акту індивідуальної дії, зокрема податкового повідомлення-рішення.
Станом на час розгляду справи податкові повідомлення-рішення, що стали підставою виникнення податкового боргу та формування податкової вимоги відповідачем в судовому порядку не оскаржувалися.
Щодо строків звернення до суду, суд зазначає наступне.
Позивач зазначає, що Головне управління ДПС у Черкаській області, керуючись пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 75, 77, 82, пп. 69.35. п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі - ПКУ), наказу ГУ ДПС у Черкаській області від 01.10.2025 № 2555-п, та плану - графіку проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на 2025 рік, проведена документальна планова виїзна перевірка діяльності платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), за податковою адресою: АДРЕСА_1 , зокрема, з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 01.01.2019 по 31.12.2024, за результатами якої складено акт від25.12.2025 № 20664/23-00-24-05-01/2519900278.
Документальною плановою виїзною перевіркою встановлені порушення платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 , зокрема:
1. п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму основного зобов`язання в розмірі 6 470 369,01 грн. (ППР від 12.02.2026 №2713/23-00-24-05-01): за 2019 рік на суму 1 185 254,80 грн., за 2020 рік на суму 1 053 811,76 грн., за 2021 рік на суму 783 745,90 грн., за 2022 рік на суму 858 799,80 грн., за 2023 рік на суму 871 527,69 грн. за 2024 рік на суму 1 717 229,06 грн.
2. п.163.1.1 п.163.1 ст.163, абз.4 п.164.1 ст.164 та п.161 підрозд.10 розд.ХХ «Перехідних положень» Кодексу, в результаті донараховано військового збору від провадження підприємницької діяльності на загальну суму основного зобов`язання в розмірі 539 197,42грн. (ППР від 12.02.2026 №2714/23-00-24-05-01): за 2019 рік в сумі 98 771,23 грн., за 2020 рік в сумі 87 817,65 грн., за 2021 рік в сумі 65 312,16 грн., за 2022 рік в сумі 71 566,65 грн., за 2023 рік в сумі 72 627,31 грн., за 2024 рік на суму 143 102,42 грн.
На підставі висновків акту перевірки, ГУ ДПС у Черкаській області, з урахуванням висновків за результатом розгляду заперечень, та враховуючи п. 52-1 підрозд.10 розд. ХХ ПКУ, сформовані податкові повідомлення-рішення від 12.02.2026 №2713/23-00-24-05-01 про збільшення грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб за податковим зобов`язанням на загальну суму 6933650,15 грн., з якої донараховано основного платежу 6470369,01 грн. та штрафна санкція 463281,14 грн., №2714/23-00-24-05-01 про збільшення грошового зобов`язання з військового збору на загальну суму 577804,18 грн., з якої донараховано основного платежу 539197,42 грн. та штрафна санкція 38606,76 грн., №2719/23-00-24-05-01 про застосування штрафної санкції у розмірі 1020 грн., №2717/23-00-24-05-01 про застосування штрафної санкції у розмірі 340 грн., №2741/23-00-24-05-01 про застосування штрафної санкції у розмірі 1020 грн. Податковими повідомленнями-рішеннями від 12.02.2026, визначено загальну суму грошового зобов`язання та штрафні санкції, зокрема:
1. По податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування нараховано штраф у розмірі 10 відсотків від суми визначеного податку на доходи фізичних осіб на підставі п. 123.1 ст.123 Кодексу у загальній сумі 463281,14 грн. (ППР від 12.02.2026 №2713/23- 00-24-05-01): за 2019 рік на суму 1 185 254,80 грн., штрафна санкція у розмірі 10 % від суми податкового зобов`язання складає 118 525,48 грн; за 2020 рік на суму 1 053 811,76 грн., штрафна санкція у розмірі 10 % не нараховувалися через дію карантинного мораторію, в порядку п.52-1 підрозділу 10 ПКУ; за 2021 рік на суму 783 745,90 грн., штрафна санкція у розмірі 10 % не нараховувалися через дію карантинного мораторію, в порядку п.52-1 підрозділу 10 ПКУ; за 2022 рік на суму 858 799,80 грн., штрафна санкція у розмірі 10 % від суми податкового зобов`язання складає 85 879,98 грн; за 2023 рік на суму 871 527,69 грн. штрафна санкція у розмірі 10 % від суми податкового зобов`язання складає 87 152,77 грн; за 2024 рік на суму 1 717 229,06 грн. штрафна санкція у розмірі 10 % від суми податкового зобов`язання складає 171 722,91 грн.
По військовому збору нараховано штраф у розмірі 10 відсотків від суми визначеного податку на доходи фізичних осіб на підставі п. 123.1 ст.123 Кодексу у загальній сумі 38606,76 грн. (ППР від 12.02.2026 №2714/23-00-24-05- 01): за 2019 рік в сумі 98 771,23 грн., штрафна санкція у розмірі 10 % від суми податкового зобов`язання 9877,12 грн; за 2020 рік в сумі 87 817,65 грн., штрафна санкція у розмірі 10 % не нараховувалися через дію карантинного мораторію, в порядку п.52-1 підрозділу 10 ПКУ; за 2021 рік в сумі 65 312,16 грн., штрафна санкція у розмірі 10 % не нараховувалися через дію карантинного мораторію, в порядку п.52-1 підрозділу 10 ПКУ; за 2022 рік в сумі 71 566,65 грн., штрафна санкція у розмірі 10 % від суми податкового зобов`язання 7156,67 грн; за 2023 рік в сумі 72 627,31 грн., штрафна санкція у розмірі 10 % від суми податкового зобов`язання 7262,73 грн; за 2024 рік на суму 143 102,42 грн. штрафна санкція у розмірі 10 % від суми податкового зобов`язання 14310,24 грн.
За результатами перевірки по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у викляді з/п, на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і п. 119.1 ст. 119 Податкового кодексу України, контролюючим органом нараховано штраф за порушення порядку заповнення у Податкових розрахунках за формою №1-ДФ, 4-ДФ за період, що перевірявся, інформація відображалась не в повному обсязі, у розмірі 1020,00грн. (ППР від 12.02.2026 №2741/23-00-24-05-01).
За результатами перевірки по адміністративним штрафам та іншим санкціям, контролюючим органом нараховано штраф: на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і п. 117.1 ст. 117 Податкового кодексу України, за порушення встановленого порядку взяття на облік у контролюючих органах (форма 20-ОПП) для самозайнятих осіб, у розмірі 340,00грн. (ППР від 12.02.2026 №2417/23-00-24-05-01); на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України, за неподання для перевірки документів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, у розмірі 1020,00грн. (ППР від 12.02.2026 №2719/23-00-24-05-01).
Згідно з п.521 Підрозділу 10 розділу ХХ перехідні положення Податкового кодексу України «за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно) - 27.05.2022, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються….».
Відповідно до абз. 18 пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України, з урахуванням змін внесених Законом України від 12.05.2022 року №2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022, визначено, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Таким чином, охоплений період проведення перевірки з 01.01.2019 по 31.12.2024 не виходить за межі строків давності через їхнє зупинення, а ненарахування штрафів за 2020-2021 роки свідчить про дотримання мораторію, визначеного п. 52-2 ПКУ.
Згідно з ст. 102 ПКУ, перебіг 1095-денного строку для періодів з 2019 по 2022 роки був офіційно зупинений на 1231 календарний день. Підставою зупинення був спочатку COVID-19, карантин з 18.03.2020 (п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ), а потім через воєнний стан з 24.02.2022 по 31.07.2023 (п. 69.9 10 розділу ХХ ПКУ). Перебіг строків давності відновився лише з 01.08.2023. Тому, на момент складання акта перевірки (25.12.2025) та винесення ППР (12.02.2026) строки за всіма перевіреними періодами (включаючи 2019 рік) не спливли.
Таким чином, контролюючий орган діяв у межах та спосіб передбачений чинним законодавством, відповідно до п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ не нараховував штрафні санкції за порушення, вчинені у період з 01.01.2020 по останній календарний день місяця завершення карантину. В акті перевірки від 25.12.2025 відображено виключно суму основного зобов`язання за 2020-2021 роки, що повністю спростовує порушення карантинного мораторію.
У той же час, річна декларація з ПДФО та військового збору фактично була подана 07.02.2020, а відлік починається з наступного дня. Відповідно, 08.02.2020 є першим законним днем перебігу строку.
18.03.2020 відповідно до п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ зупинено строки, визначені ст. 102 ПКУ (введення карантину). Кількість днів, що встигли минути: 39 календарних днів (увесь залишок лютого 2020 року - 22 дні (з 08.02.2020 по 29.02.2020 включно) + 17 календарних днів березня 2020 року (01.03.2020 по 17.03.2020 включно).
Таким чином, залишок невикористаного строку у 2019 році із загальних 1095 днів складає 1056 днів: 1095 - 39 календарних днів (з 08.02.2020 по 17.03.2020 включно) = 1056. Перебіг строків давності, визначених ст. 102 ПКУ відновився 01.08.2023 і тривав до 22.06.2026 року включно. Строк давності для винесення ППР по річній декларації з ПДФО за 2019 рік (яку було подано 07.02.2020) тривав до 22 червня 2026 року включно. Оскільки податкові повідомлення-рішення винесені контролюючим органом у лютому 2026 року, вони були прийняті з чітким дотриманням закону - за 4 місяці до закінчення граничного строку.
Строки давності, визначені ст. 102 ПКУ були повністю зупинені з 18.03.2020 по 31.07.2023 включно (спочатку через COVID-карантин за п. 52-2, далі через воєнний стан за п. 69.9 ПКУ). Отже протягом 2020-2021 років відлік задекларованих 1095 днів дорівнював нулю.
Щодо 2020-2024 років (періоди мораторію за ст. 52-2 ПКУ на застосування штрафних санкцій), то перебіг строків давності офіційно поновився: 01.08.2023 (згідно із Законом України № 3219-IX від 30.06.2023 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану»). До дати відновлення - 01.08.2023, додається залишок строку 1056 днів (1095 - 39 = 1056). З 01.08.2023 по 31.12.2023 минає 153 дні (залишається 903 дні). За весь 2024 рік минає 366 днів (високосний рік, залишається 537 днів). За весь 2025 рік минає 365 днів (залишається 172 дні). 172 дні у 2026 році припадають на 22 червня 2026 року (січень - 31 день, лютий - 28 день, березень - 31 день, квітень - 30 день, травень - 31 день, червень - 21 день (залишок до 172 днів).
Гранична дата для винесення ППР у червні 2026, а винесені контролюючим органом 12.02.2026.
Таким чином, за 2022 рік та першу половину 2023 року граничні строки подання припали на період дії воєнного стану (п. 69.9). Відлік 1095 днів для них розпочався лише 01.08.2023. В другій половині 2023 року та весь 2024 рік, то для цих періодів діє стандартний відлік 1095 днів від дати подачі звіту (декларувалися вже після відновлення строків (після 01.08.2023).
Оскільки, податкові повідомлення-рішення були винесені контролюючим органом 12.02.2026, це відбулося за 4 місяці й 10 днів до закінчення встановленого законом граничного строку давності.
Твердження відповідача про сплив 1095 днів суд оцінює критично, оскільки базується на ігноруванні положень пунктів 52-2 та 69.9 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, які є спеціальними нормами прямої дії та обов`язковими до застосування.
Станом на дату винесення податкових повідомлень-рішень строк у 1095 днів не закінчився для жодного звітного періоду, починаючи з березня 2019 року по 31.12.2024 року включно. Акт перевірки складено 25.12.2025, а ППР винесено 12.02.2026 в межах строків, визначених ст. 102 ПКУ.
Щодо твердження представника відповідача про те, що відповідач є неналежним відповідачем у справі повністю суперечить відомостям з державних реєстрів, про що листом ГУ ДПС у Черкаській області від 22.09.2026 №692/Р/23-00-12-01-08-1 повідомлено платника.
Таким чином, факт реєстрації підприємницької діяльності із зазначенням РНОКПП автоматично спростовує твердження про його відсутність. Крім того, в акті перевірки від 25.12.2025 зазначено РНОКПП, процедура адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень від 12.02.2026 на підставі яких виник борг автоматично доводять обізнаність відповідача про присвоєння йому РНОКПП.
Станом на дату подання позовної заяви податкові повідомлення-рішення, що стали підставою виникнення податкового боргу та формування податкової вимоги відповідачем в судовому порядку не оскаржувалися. Водночас, за результатами адміністративного оскарження, згідно рішення ДПС України від 24.04.2026 №10699/6/99-00-06-01-02-06 підтверджено донарахування за податковими повідомленнями-рішеннями від 12.02.2026.
Таким чином, контролюючий орган діяв на підставі та в межах чинного законодавства. Визначені грошові зобов`язання є узгодженими та набули статусу податкового боргу.
У відповідності до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.4 ПК України податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п.49.2 ст.49 ПК України).
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Оскільки, у матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем у встановлені законодавством строки податкового боргу в повному обсязі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані щодо стягнення коштів з відповідача в рахунок погашення податкового боргу у сумі 7 549 569,00 грн та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 12, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 255, 271 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити повністю.
Стягнути з ФОП ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) в дохід бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області податковий борг загальній в сумі 7 549 569,00 грн (сім мільйонів п`ятсот сорок дев`ять тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять) на користь державного бюджету.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення
СуддяСергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ
Оригінал: reyestr.court.gov.ua